Daniel K.

Dopis matky Daniela: Syn byl odsouzen k osmi a půl letům vězení se zvýšenou ostrahou za to, že měl dvěma osobám, z toho jedné neztotožněné, prodat 11 kilogramů konopí. K tomuto domnělému množství došel soud na základě nepřímých důkazů. Neztotožněné osobě měl prodat 2,5 kg konopí, to ale nemá žádnou oporu v provedeném dokazování, neboť tato osoba nebyla pochopitelně vyslechnuta. 


Nicméně díky této hypotéze syn překročil hranici 10 kg konopí, která podle stanoviska Nejvyššího soudu TPNJ 301/2013 Sb. odůvodňuje použití trestní sazby 8 až 12 let. Oněch 10 kg konopí však musí obsahovat minimálně 1 000 gramů THC. Při domovní prohlídce v místě synova bydliště bylo zajištěno několik vzorků konopí s nejvyšším obsahem THC jen 5,9 % (a nejnižším 0,2 %), tím se však soud nezaobíral.


Dle rozsudku měl syn páchat trestnou činnost už v době, kdy výše uvedené stanovisko nebylo ještě vydáno. Ovšem předchozí právní norma byla v případě konopí mírnější a obecně má platit, že pokud má soud na výběr, tak by vždy měl použít tu, která je pro pachatele příznivější. V synově případě to tak nebylo.


Co ještě k tomuto případu dodat? Je to pro mě nepochopitelné a hlavně nepřijatelné, aby usvědčený vrah odcházel od soudu s nižším trestem a do mírnějšího typu vězení než prvotrestaná osoba s čistým trestním rejstříkem, která nakládala s látkou mající status léčiva. Dostala jsem ze samého smutku infarkt, dva roky strávila na nemocenské a dostala výpověď z práce. Dědeček měsíc po nástupu Daniela do vězení zemřel na citové vyčerpání a můj vnuk, Danielův synovec, kterého od narození vychovával, trpí depresemi. Myslím, že by lidé odsouzení za konopí neměli končit ve Valdicích nebo na Mírově.

Přidáno 18.06.2023

Trestaný/á:

Daniel K.

  • Délka trestu: 8 let

Transparentní účet:

Sdílejte příběh