Břetislav S.

Už jsem dlouho v důchodu, ale celý život jsem pracoval jako strojvedoucí. Jsem ročník 1941 a na svůj věk prý vypadám dobře. Vždy lidem odpovídám, že je to díky konopí. Protože konopí je lék, který prodlužuje věk. 


Konopí pěstuji a užívám asi deset let, hlavně z preventivních důvodů a ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Podstatně zmírňuje zdravotní potíže, které patří k mému věku, jako je revma, urologické problémy a vyšší tlak. 


Vyrábím si vlastní konopnou směs, kterou užívám každý večer. Obsahuje rozemleté konopné palice, listy, semínka a vaječné skořápky. Směs obsahuje vápník, omega mastné kyseliny, a ještě mě navíc uklidňuje. Výborně se i vyspím. Při výjimečných příležitostech si dávám konopnou pálenku vlastní výroby. Na kolena si vyrábím konopnou mastičku.


Moje praktická lékařka nic proti nemá. Když mi to pomáhá, tak je to v pohodě. Prášků na snížení tlaku užívám jen třetinu, zbytek nahradí konopí.


Problém nastal v roce 2019, kdy si moji chatu se zahrádkou, kde jsem konopí pěstoval, vyhlédli zloději. Všímaví sousedé si pobertů všimli a zavolali policii. Hned druhý den ráno si pro mě přišli. Měl jsem tam 17 rostlin, byla to moje nejhezčí a největší úroda v životě.


Byly to nervy, celý jsem se třásl, i když výslechy probíhaly v přátelském duchu. U druhého výslechu jsem si všiml, že v protokolu o výpovědi jsou některé nesrovnalosti, které by mě mohly dostat do potíží. Vyšetřovatel mě sice ujišťoval, že jde o běžné formulace, ale já si vzpomněl na jiné kauzy a radši se poradil s advokátem.


Policie mi zabavila všechny rostliny. Byly to zčásti mé oblíbené silné indiky a částečně CBD odrůdy. Jak vysvítá z usnesení Policie ČR, bylo mi zabaveno přes 11 kilo konopí v usušeném stavu, což znamenalo něco málo přes 3 kilogramy „toxikomansky využitelného podílu“ s 3% hmotnostním obsahem THC (cca 225 gramů).


Trestně stíhán jsem byl pro přečin nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku podle § 283 odst. 1, odst. 3 trestního zákoníku, a to „v nejméně větším rozsahu“, za což hrozí 8 až 12 let odnětí svobody. V dubnu 2020 okresní státní zastupitelství usoudilo, že vypěstovaný materiál je sice kvantitativně většího rozsahu, ale kvalitativně jde pouze o „rozsah značný“ v odstavci prvním zmíněného paragrafu, a za ten je nižší trest odnětí svobody (2 až 10 let). Asi i vzhledem k okolnostem – má žena byla po operaci kyčle a nechodící, tudíž v mé péči, a mně v té době bylo 79 let – se státní zastupitel rozhodl trestní stíhání podmíněně zastavit. 


Nakonec jsem vyvázl poměrně dobře – s tříletou podmínkou a bez pokuty. Nicméně s pěstováním konopí mám utrum a několik týdnů vyšetřování a výslechů se podepsalo na mém zdraví. Zhubl jsem sedm kilo a dlouho jsem se zotavoval. Manželka si dělala velké starosti a brala kvůli tomu prášky na uklidnění a spaní. 

Přidáno 25.01.2024

Trestaný/á:

Břetislav S.

  • Délka trestu: 3 let

Transparentní účet:

Sdílejte příběh