Lukáš Ch.

Jmenuji se Lukáš a jsem odsouzen – bez prokázání distribuce nebo jejího úmyslu – za pěstování konopí na 8 let do věznice se zvýšenou ostrahou.
 
V roce 2016, kdy mi bylo 26 let, jsem se rozhodl, že si vypěstuji svoje vlastní konopí, které jsem rekreačně užíval od mládí. Měl jsem celkem 9 svých rostlin a moji dva kamarádi měli na stejném pozemku 22 rostlin. Každý jsme měli své políčko ohraničené kůly a provázkem. Bohužel si někdo našich rostlin všiml a nahlásil to na Policii ČR, která zde nainstalovala tzv. fotopasti a dva měsíce daný úsek monitorovala.
 
V červnu 2016 zde provedla zátah, vzrostlé rostliny sklidila a obvinila mě z výroby drog s trestní sazbou v rozmezí 8 až 12 let. Po několika výsleších na policii se rozjelo soudní stání u krajského soudu, kde jsem byl odsouzen nejprve k 4,5 rokům odnětí svobody – paní soudkyně odůvodnila rozsudek tím, že výroba konopí se dostala jen do stádia pokusu, neboť rostliny sklidila Policie ČR a nebyla nám prokázaná distribuce.
 
Poté, co se státní žalobkyně odvolala, Vrchní soud v Olomouci tento rozsudek zrušil a uvedl v popisu skutku, že jsem konopí přechovával pro jiného a že jsem měl v úmyslu vše rozprodat. Za to jsem dostal již zmiňovaných 8 let v nejpřísnějším režimu, jaký je v českých věznicích možný.
 
Svůj trest jsem začal vykonávat ve věznici Mírov mezi vrahy a těžkými zločinci. A to vše jen za to, že jsem si chtěl vypěstovat své vlastní konopí, které je v mnoha státech legální. Spáchal jsem tzv. zločin bez oběti – nikomu jsem nezpůsobil žádnou újmu. Bohužel jsem v té době vůbec netušil, že můžu dostat takhle vysoký trest.
 
Proti tomuto rozsudku jsem využil mimořádný opravný prostředek (dovolání), dále ústavní stížnost, a dokonce i návrh na obnovu trestního řízení – vše mi bylo zamítnuto. Do dnešního dne nechápu postup české policie a justice.

Přidáno 18.06.2023

Trestaný/á:

Lukáš Ch.

  • Délka trestu: 8 let

Transparentní účet:

Sdílejte příběh